Menighedsråd

Anne Mette Frey – formand
mettefrey@hotmail.com

Ole Nielsen – næstformand

Michael Dolan Møller – referent

Tri Nguyen

Johnny Rønved

Kasia Skoluda

Klaus Aarup

Maria de la Luz Perez Aguilar

Udover disse personer er præsterne fødte medlemmmer af Rådet:

Pawel Rakowski SJ

Kris Augustyniak SJ

Menighedsråd blev indført i Den Katolske Kirke i Danmark af biskop Martensen og Synoden i begyndelsen af 1970’erne. Menighedsrådet vælges for 4 år og er overansvarlig for alt det, der foregår i menigheden.

Menighedsrådet har tavshedspligt, som særligt gælder i personsager, hvor en for tidlig åbenhed kan skade realiseringen af vores fælles beslutninger. I praksis offentliggør vi dog næsten alt gennem sognebladet.

Korte referater fra MR møder kan læses here:

Kort referat af Menighedsrådsmøde oktober 2018

Kort referat af Menighedsrådsmøde november 2018

Kort referat af Menighedsrådsmøde december 2018

Kort referat af Menighedsrådsmøde januar 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde  februar  2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde  marts 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde april 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde maj 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde september 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde oktober 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde november 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde december 2019

Kort referat af Menighedsrådsmøde januar 2020

Kort referat af Menighedsrådsmøde marts 2020

Kort referat af virtuelt Menighedsrådsmøde april 2020

Kort referat af virtuelt Menighedsrådsmøde maj 2020

Kort referat af Menighedsrådsmøde september 2020

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Image